Wschodnioeuropejski Obóz Letni w Krakowie odbył się już 51. raz!
51. Wschodnioeuropejski Obóz Letni Kyokushin KWF trwał od 18 do 21 lipca 2024 roku. To zgrupowanie organizacji Kyokushin World Federation odbyło się w Krakowie, a jego gośćmi specjalnymi byli: prezydent organizacji KWF shihan Antonio Pinero (9 dan) oraz mistrz świata w kata i kumite shihan Javier Lezcano (6 dan).
Uczestnicy trenowali nie tylko w nowoczesnej hali krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego, ale też w plenerze. Ćwiczyli o różnych porach dnia, a nawet… w nocy! Koncentrowali się nie tylko na fizycznych aspektach karate, ale również na kształtowaniu cech dobrego karateki. To samodyscyplina, szacunek, wytrwałość w dążeniu do celu, duch walki i pokora. Wszyscy opuścili zgrupowanie bogatsi o karatecką wiedzę teoretyczną i praktyczną.
– To moja piętnasta lub dwudziesta wizyta w Polsce. Kocham tutaj wracać, aby spotykać się z moimi starymi uczniami. Uwielbiam też to, że wszyscy w tym miejscu tworzą dobrą atmosferę, a każdy uczestnik przyjeżdża na obóz z pozytywnym nastawieniem – przyznał shihan Antonio Pinero. – Chciałbym skierować do wszystkich instruktorów moją radę. Są pierwszymi, którzy muszą się ciągle szkolić i próbować przekazywać dalej wszystkie te techniki i wszystko to, co dotyczy ducha kyokushin. Ważne są nie tylko techniki, ale też o mentalność.
Wszystkie te wartości karateka wzmacniali podczas treningów technicznych, motorycznych, kumite i kata. Według Javiera Lezcano wszystko to jest ze sobą ściśle powiązane. Jego zdaniem kata pozwala dostrzec szczegóły, które znacząco wpływają na wyczucie w walce. Jest sposobem na doskonalenie detali pomagających odnajdować odpowiednie momenty, w których możemy z powodzeniem zastosować określoną technikę. Nawet taką, która prowadzi do nokautu.
– W tym roku jest świetna atmosfera i dobra grupa. Wszyscy mają odpowiednie nastawienie i otwarte umysły, aby uczyć się czegoś więcej na różne sposoby – zaznaczył shihan Javier Lezcano. – Jestem bardzo szczęśliwy z mojej pracy i jeśli widzę, że ćwiczący skończyli wszystkie treningi z uśmiechem na twarzach, to wiem, że to był dobry trening. Nigdy nie przestawaj praktykowania karate! To dobre dla twojego zdrowia, myślenia i lepszego życia.
I faktycznie – ćwiczenia, które wykonywali karateka wyciskały z nich nie tylko siły, ale i uśmiechy. Dzięki temu wspólnie czerpali radość z uprawiania karate. Podczas całego zgrupowania był też czas na odpoczynek, a podczas zamykającej je sayonary również na wspólną zabawę.
Ponadto w programie krakowskiego obozu znalazł się egzamin na stopnie mistrzowskie dan, który trwał cztery godziny i był sprawdzianem dla sprawności fizycznej i mentalnej jego uczestników. Jak zawsze koncentrował się wokół kombinacji technicznych, ćwiczeń siłowych, kata i kumite. Przeprowadził go Antonio Pinero.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu organizacyjnego naszego obozu – ocenił shihan Andrzej Drewniak (9 dan), sekretarz generalny KWF i wiceprezes Polskiego Związku Karate. – Skoro kyokushin ma być najwyższą formą wtajemniczenia w walkę karate, to warunki bytowania muszą być maksymalnie dobre. Dlatego korzystamy z odnowionych obiektów AWF-u Kraków, w tym z pięknej klimatyzowanej hali. Z drugiej strony żądamy od zawodników pełnego zaangażowania i chcemy by pracowali na 120 procent.